Kurence

Väčšina dnešných kureniec dokáže sotva chodiť, nie to ešte utekať

Kurence sú pravdepodobne najviac zneužívaným zvieraťom na zemi. Na svete odhadom 50 miliárd sliepok je zabitých pre ich mäso každý rok a cca 2 miliardy je držaných v zajatí na vajíčka. Obrovská väčšina týchto zvierat je držaných v totálnom uväznení od momentu vyliahnutia, až po smrť (zabitie).

Viac sliepok je narodených a zabitých pre jedlo, ako všetky ostatné pozemské živočíchy spolu a aj napriek tomu sa k ich životom nechováme s dostatočným rešpektom.


Sliepky sú zvedavé, zaujímavé zvieratá, ktoré sú tak inteligentné ako mnoho cicavcov, napr mačky, psi a dokonca aj niektoré primáty. Sú veľmi sociálne a radi trávia dni spolu, škriabaním sa za jedlom, prachovou kúpeľov, hniezdením v stromoch a ležaním na slnku.


Ale sliepky na väčšine fariem nikdy nemajú šancu robiť nič, čo je prirodzené a dôležité pre nich. Kuriatko vo výrobnej farme nikdy nebude dovolené sa kontaktovať s jej rodičmi, nie to ešte byť nimi vychované. Týmto kurencom je odobratá šanca dýchať čerstvý vzduch, cítiť hrejivé slnko na chrbte, osprchovať sa v prachu a hline, nájsť si útočisko v strome aj možnosť si postaviť hniezdo.

Kurence chované pre ich mäso strávia celé ich životy v špinavých prístreškoch s desiatkami tisícov ostatných vtákov, kde intenzívne zahusťovanie a väznenie smeruje k vypuknutiu chorôb. Sú množené a nadrogované aby rástli do takých veľkostí, že ich nohy a orgány nedokážu pokračovať, teda zástava srdca, zlyhanie orgánov a zmrzačené nožné deformácie sú bežné. Veľa sa stane zmrzačenými pod ich vlastnou váhou a nakoniec zomrie, pretože sa nemôžu dostať k vode. Keď sú iba 6 alebo 7 týždňov staré, sú natlačené do klietok a prevezené bitúnok, kde ich zabijú.


Vtáky vykorisťované pre ich vajcia, zvané "nosnice" podla priemyslu, sú natlačené spolu v klietkach, kde nemajú ani dostatok miesta, aby roztiahli krídla. Keďže sliepky sú natlačené tak blízko pri sebe, tieto normálne čistotné zvieratá sú nútené vymočovať a vyprázdňovať sa jedna na druhú. Vtáky majú časť ich citlivého zobáka odstrihnutú, aby sa neďobali od frustrácie vytvorenej neprirodzeným uväzňovaním. Keď sú už ich telá vyčerpané a ich vajíčková produkcia klesne, sú prevezené na bitúnok, zvyčajne aby boli premenené na kuraciu polievku alebo jedlo pre psi či mačky, pretože ich mäso je moc pomliaždené a otlčené na lepšie použitie.


Pretože kurence mužského pohlavia nedokážu znášať vajíčka v prípade majiteľa nosnicovej farmy niesu množené aby produkovali krajné mäso pre mäsopriemysel, sú zabité. Každý rok viac ako miliarda týchto mladých vtákov je rozdrvených zaživa alebo hodených do vreca aby sa zadusili.

Kurence sú zabuchnuté v malých debničkách a prenesené na bitúnok, cez každé extrémne počasie. Stovky miliónov pociťujú zlomené krídla a nohy z tvrdého zaobchádzania a milióny zomrie na stres z cesty.

Na bitúnku sú ich nohy násilne vložené do pút, ich krky podrezané a sú ponorené do horúcej vody na odstránenie operenia. V závislosti na krajine a firme sa môže stať, že kura je vedomé, keď je jej krk podrezaný a mnoho môže byť doslova oskalpovaných za živa, potom ako minuli sekač hrdiel.


V Európe je síce držanie sliepok v najmenších batériových klietkach zakázané od roku 2012, to však neznamená, že by sa v skutočnosti stal život sliepok prijateľný alebo akceptovatelný. Mnoho štátov vrátane USA batériové klietky stále používa a nehodlá spraviť ani tento najmenší ústupok voči tomuto vedomému zvieraťu.