Úvod do vegánstva

Krátky prológ k vegánstvu: čo, ako, kto a prečo.

Vegánska idea

Všetky zvieratá sú vedomé bytosti tak, ako my s ich vlastnými potrebami, túžbami a záujmami. Vieme, že rovnako ako ľudia môžu prežívať široké spektrum senzácií a emócií ako šťastie, bolesť, potešenie, strach, hlad, smútok, nudu, frustráciu a spokojnosť. Sú si vedomé svojho okolitého sveta a čo sa im stane je pre nich dôležité. Ich životy majú vnútornú hodnotu - niesu nadriadené bytosti a ani tu niesu podradené ako zdroje a nástroje pre ľudské použitie. Diskriminácia proti zvieratám len preto, že niesu ľudia alebo viera v ich podradenosť, iba preto, že patria do iného druhu je známa ako druhizmus a je rovnako nevedecká a nespravodlivá ako rasizmus alebo sexizmus.

Byť vegán znamená žiť so snahou minimalizácie utrpenia, škody, či smrti zvierat a umožňovania ich slobody života.

Vegánska strava


Vegáni nejedia jedlá, ktoré pochádzajú zo zvierat, čo zahŕňa mäso, ryby a morské živočíchy, mlieko a mliečne výrobky, vajíčka a med. Môžu jesť všetku rastlinnú stravu vrátane cereálií (ako ovos, pšenica, kukurica); strukoviny (ako hrášok, fazuľa, šošovica alebo sója), všetku zeleninu, ovocie, huby, oriešky, semená, riasy, bylinky a korenia, vrátane produktov vyrobených z týchto jedál.

Vegánska dieta môže byť veľmi rozmanitá a tak omedzená v možnostiach, ako predstavivosť jedinca.

Svet sa mení


V dnešnej dobe, kedy stále viac ľudí sa obracia k vegánskemu spôsobu života a vegánsky šéfkuchári sa stávajú skúsenejšími a kreatívnejšími, rozsah receptov, jedál v kaviarňach či reštauráciach a produktov v hypermarketoch sa rozširuje enormnou rýchlosťou v množstve ale aj v kvalite. Toto zahŕňa vegánske náhrady za produkty ako párky, burgre, mlieka, syry, zmrzliny a jogurtové výrobky.

Dobre plánovaná vegánska dieta je zdravá a vhodná pre každého.

A čo oblečenie?

Vegan nenosí a nepoužíva oblečenie, topánky ani nábytok vyrobený z kože, vlny alebo peria iných zvierat ani hodváb. Môže si obliecť a nosiť rastlinné látky ako bavlna, ľan, konope, a umelé materiály ako polyester, akryl alebo nylon. Na rozdiel od minulosti sú dnes bežne dostupné aj veganské topánky v rozličných štýloch a ich kvalita stúpla dramaticky v posledných rokoch.


Vegáni nerobia cirkus

Zvieratá existujú pre ich vlastné dôvody a patria na ich vlastné územie spolu s ostatnými členmi ich druhu, nie do umelo vytvoreného prostredia vytvoreného pre ľudskú zábavu a profit. Vegani nenavštevujú cirkusy so zvieratami, zoologické záhrady, safari parky, akvária, konské preteky ani žiadne iné miesta, kde sú zvieratá držané pre úžitok človeka. Vegani obvykle podporujú zvieracie rezervácie, v ktorých boli zvieratá zachránené z miest zneužívania rovnako, ako záchranné centrá pre divokú zver a rezervácie pre divokú zver, kde je možné s rešpektom pozorovať zvieratá na ich vlastnom území.


Prečo kúpiť, keď môžeš adoptovať ?

Vegani neveria v množenie domácich zvierat ako sú kone, psy, mačky, škrečky, zajace, vtáky a ryby. Zdomácňovanie nieje v najlepšom záujme zvieraťa, keďže sú závislé od človeka na všetkom, čo je pre nich dôležité v ich životoch. Človek rozhodne, čo a kedy budú jesť, kde budú žiť, či dostanú lásku alebo výcvik, či majú dovolené sa stretávať s členmi ich vlastného druhu a ako majetok môžu byť kúpené, predané, darované alebo opustené.

Domáce zvieratá nám môžu priniesť šťastie ale zvieratá samotné patria do ich sveta, nie nášho so slobodou žiť, ako sa rozhodnú.

Vegani zachraňujú a adoptujú opustené zvieratá, keďže ich vidia ako utečencov, ktorý si zaslúžia starostlivosť, kým sú v tomto svete, no nezakladajú si na vlastníctve daného zvieraťa.


Testovanie na životoch

Vegani sa vyhýbajú kúpe kozmetiky a domácich produktov, ktoré boli testované na zvieratách a namiesto toho sa zameriavajú na veganské produkty. Taktiež sa pokúšajú minimalizovať použitie liekov, ktoré mohli byť testované na zvieratách, kedykoľvek to je možné.